آموت

شرکت فنی مهندسی آموت

حرفه ای ترین شرکت مهندسی در غرب تهران

تماس با ما : ۵۶۶۰ ۷۲ ۴۴ – ۰۲۱

تهران ، شهرک گلستان

شنبه - چهارشنبه 8 صبح - 5 عصر

بالا
m

طراحی نمای ساختمان | نمای ساختمان | طراحی نمای ساختمان در تهران

طراحی نمای ساختمان تاثیر زیادی در قضاوت مردم از کیفیت ساخت هر پروژه ساختمانی دارد. نمای بیرونی هر ساختمان همانند هویت یک ساختمان است و باید همسو با بافت ساختمان های مجاور آن باشد. اولین چیزی که در یک منطقه مسکونی مشاهده میشود ساختمان های آن منطقه است و مهم ترین چیزی که به چشم می آید نماهای ساختمان آن منطقه است. نمای ساختمان جز اصلی ساختمان میباشد که تصویر ذهنی شهروندان از آن شهر است. برای طراحی نما ساختمان خوب است که مصالح را بشناسید. در این مطلب به اصول طراحی نمای بیرونی ساختمان میپردازیم.

طراحی نمای ساختمان | نمای ساختمان | طراحی نمای ساختمان در تهران

طراحی نمای ساختمان | نمای ساختمان | طراحی نمای ساختمان در تهران

انواع طراحی نما ساختمان

نمای ساختمان های مسکونی

در نمای ساختمان مسکونی باید از مصالحی استفاده شود که در شهر مورد نظر یا نهایتا در استان ، به وفور یافت میشود و بسته به اقلیم منطقه مصالح نمای خود را انتخاب کنید. البته نوع مصالح استفاده شده بستگی به خواسته و سلیقه کارفرما است.

در طراحی نمای ساختمان مسکونی سبک های مختلفی وجود دارد اما امروزه از دو سبک مدرن و کلاسیک بسیار استقبال میشود. به همین دلیل بهترین سبک ، سبکی است که به بافت منطقه مورد نظر باشد.

نما مدرن ساختمان

نمای مدرن در زمینه بصری و فضای شهری از قوانین و قوائد خود استفاده میکند. استفاده از ریتم های عمودی و افقی و زاویه دار و همچنین استفاده از مطالح جدید و تکنولوژی روز دنیا بر جذابیت و پویایی نمای مدرن میافزاید.

نما کلاسیک ساختمان

نما کلاسیک یا نما رومی یکی از محبوب ترین نما های ساختمانن در ایران به حساب می آید. تقارن یکی از مهم ترین اصول طراحی نمای کلاسیک میباشد.این نما از اصالت زیادی برخوردار است.

نما نئوکلاسیک ساختمان

نما نئوکلاسیک از معماری رم باستان و یونان و از سبک معماری رنسانس استفاده میکند. این نوع نما به نوعی سبک مدرنی است که پوسته و لایه ای بر معماری و نمای کلاسیک کشیده شده .

نما بیرونی ساختمان ویلایی

نما بیرونی ساختمان ویلایی تاثیر زیادی در افزایش ارزش مادی و بصری آن دارد. همچنین نمای بیرونی ساختمان در برابر آب و باد و گرد و خاک و تغییرات شرایط جوی قرار میگیرد و در نتیجه ضروری است که از مصالح با کیفیت استفاده شود که در این تغییرات دچار آسیب نشود و زیبایی و کیفیت خود را حفظ کند.

برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ویلایی طرح های مختلفی وجود دارد که میتوان به کلاسیک ، مدرن ، فولدینگ ، سنتی و ایرانی ، دیکانستراکشن و غیره اشاره کرد. بهترین انتخاب برای نمای بیرونی ویلا طرح های کلاسیک و یا مدرن است.

مهمترین نکته در نمای بیرونی ساختمان های ویلایی ، موقعیت جغرافیایی آن است. برای انتخاب بهترین طرح باید به شرایط آب و هوایی منطقه و بافت شهری آن توجه داشت.اگر نمای ساختمان شما زیبا باشد اما زیبایی بصری را رعایت نکرده باشند و از مصالح با کیفیت و زیبا بهره نبرده باشند ، از ارزش مادی ویلا کاسته میشود.

نما ساختمان های تجاری یا اداری

در طراحی نمای ساختمان های تجاری و یا اداری معمولا باید از عناصری استفاده کرد که نشان دهنده ماهیت ساختمان میباشد و با بافت شهری و منطقه همخونی دارد . از سبک هایی که میتوان برای طراحی نمای ساختمان های اداری استفاده کرد میتوان به سبک های مینیمال ، مدرن ، کلاسیک ، سنتی یا تلفیقی اشاره کرد.

نمای مینیمال

این نما بسیار ساده است و از مصالح و متریال یک دست و هماهنگ استفاده شده است.

 

نمای مدرن

با مصالح به روز و مطابق با مد ساخته میشود. این سبک نسبت به سبک کلاسیک ساده تر است.

نمای کلاسیک

این سبک با مصالحی مانند سنگ یا چوب یا آجر ساخته میشود و معمولا طرفداران خاص خودش را دارد.

نمای سنتی

مطابق با سبک سنتی و المان های سنتی منطقه طراحی میشود و بسیار زیبا و آرامش بخش میباشد.

سبک تلفیقی

در این سبک از انواع مصالح و متریال های مختلف استفاده میشود.

اصول طراحی نمای ساختمان

پیش از هر چیزی باید به چند اصل مهم توجه داشته باشید:

  • استفاده از مصالح و متریال با کیفیت : اگر قصد دارید که در طی زمان دچار خسارت نشوید و آسیب به ساختمانتان نرسد و از ارزش ساختمانتان کم نشود حتما از مصالح مرغوب استفاده کنید. این کار باعث میشود که ارزش ساختمان شما افزایش یابد و عمر ساختمانتان را هم بیشتر میکند.
  • تناسب رنگ ها و تطبیق با معماری بافت شهری : اگر در طراحی نما ساختمان از چندین نوع مصالح مختلف استفاده میکنید باید توجه داشته باشید که حتما رنگ ها باهم تناسب داشته باشند تا زیبایی بصری ساختمان حفظ شود. علاوه بر این حتما با توجه به وضعیت آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ساختمان مصالحی را انتخاب کنید که مقاوم و کارآمد باشند.
  • استفاده از یک سبک مشخص: برای افزایش زیبایی ساختمان در کنار سلیقه خود به اصول معماری و طراحی نیز توجه کنید. در طراحی اگر از یک ریتم یکنواخت و یک سبک مشخص در کل ساختمان استفاده شود ، هماهنگی ساختمان از بین نرود.

مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان به سه طریق صورت میگیرد:

  • استفاده از سیمان : برای درست کردن نما ساختمان میتوان از ملات ماسه سیمان استفاده کرد و با کمک این مصالح ، نما ساختمان را متصل کنیم. این روش ، محکم میباشد اما ایرادی که دارد این است که کند و آهسته است و اگر توسط متخصصین انجام نشود ممکن است زیبا و تمیز از آب درنیاید.
  • نمای خشک: در این روش از پیچ و مهره برای اتصال استفاده میشود. این روش نیز نیاز به متخصصین خود دارد.
  • چسب : یکی دیگر از روش های اتصال نما ، چسب مخصوص میباشد. برای استفاده از چسب باید از متخصصین این کار کمک گرفت زیر اگر به درستی انجام نشود باعث نفوذ آب به داخل مصالح میشود.

در نمای ساختمان میتوان از مصالح مختلف استفاده کرد که هر کدام معایب و مزایا خود را دارند و شما طبق نیاز و سلیقه خود در مورد آن تصمیم میگیرید. از جمله مصالحی که میتوان در نما ساختمان استفاده کرد میتوان به کامپوزیت، آجر ، سنگ ، سیمان ، شیشه ، سرامیک ، چوبی ، مینرال ، رومی و نانو اشاره کرد.

قیمت طراحی نما ساختمان

مسائل زیادی روی قیمت طراحی نمای ساختمان تاثیرگذار میباشد. این هزینه ها به نسبت نوع مصالح مورد استفاده در طراحی نمای بیرونی ساختمان متغیر میباشند . بطور مثال هزینه سرامیک متفاوت از هزینه شیشه و سنگ است. در کنار کیفیت ، متراژ بنا و سبک استفاده شده در طراحی آن نیز تاثیرگذار میباشد. همچنین هزینه ای برای حقوق کارگران و معماران نیز باید بپردازید.

سعی کنید هیچگاه برای کاهش هزینه ها از مصالح بی کیفیت استفاده نکنید که در آینده برای فروش ساختمان  و یا ترمیم آن دچار ضرر نشوید.

 

مطالب مرتبط :

اینستاگرام

آپارات

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد .لطفا کارشناس مورد نظرتان را انتخاب کنید .
WeCreativez WhatsApp Support
مهندس بیات
مدیر فنی
Away
WeCreativez WhatsApp Support
مهندس فرشبافی
مدیر طراحی
Away
WeCreativez WhatsApp Support
نماینده بیمه دانا
کارشناس بیمه
Available
WeCreativez WhatsApp Support
مهندس قاسمی
مدیر اجرایی
Available