آموت

شرکت فنی مهندسی آموت

حرفه ای ترین شرکت مهندسی در غرب تهران

تماس با ما : ۵۶۶۰ ۷۲ ۴۴ – ۰۲۱

تهران ، شهرک گلستان

شنبه - چهارشنبه 8 صبح - 5 عصر

بالا
m

شرکت آموت

اجرای اسکلت بتنی | اجرای سازه بتنی | سازه بتنی

اجرای سازه بتنی در کردان

آرماتوربندی از مهمترین بخشهای اجرایی در مقاوم سازی سازه های بتنی در کردان است که در صورت عدم رعایت اصول و قوانین در اجرای آن، تحمل سازه در نیروهای برشی، کششی و فشاری، کاهش پیدا میکند.

اسکلت بتنی سازه ای است که در ساختن آن از بتن یا از بتن آرمه (شن، ماسه، سیمان، پولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار)مورد استفاده قرار داده شده.

در ساختمان ها در صورت استفاده از بتن آرمه در بخش های مختلف آن مثل ستون ها و پی و شاه تیرها، آن ساختمان یک اسکلت بتنی به شمار می آید.

بعضی از مزیت های اسکلت بتنی چیست ؟

مقاومت آن در مقابل آتش زیاد است.

اجرای اسکلت بتنی نسبت به سازه فلزی احتیاج به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری دارد  برای آن قسمت از کارفرمایانی که مایلند هزینه پروژه را به صورت خرد تر و با توجه به پیشرفت پروژه پرداخت کنند اسکلت بتنی انتخاب مناسب تری خواهد بود.

گام های ساخت بنا با سیستم اسکلت بتنی چیست ؟

خاکبرداری و تسطیح

اجرای بتن مگر

قالب بندی پی ( فونداسیون )

آرماتور بندی پی و قرار دادن میلگرد های انتظار برای اجرای ستون ها

بتن ریزی فونداسیون

مراقبت از بتن ریخته شده تا ۷ روز

 

اجرای اسکلت بتنی | اجرای سازه بتنی | سازه بتنی

باز کردن قالب های فونداسیون

آرماتور بندی ستونها و قراردادن میلگرد انتظار برای سقف ها ( تکرار این پروسه تا سقف آخر )

قالب بندی ستون ها ( تکرار این پروسه بعد از اجرای سقف ها تا سقف آخر )

بتن ریزی ستون ها ( تکرار این پروسه بعد از اجرای سقف ها تا سقف آخر )

قالب بندی سقف با استفاده از جک های حمایتی

آرماتور بندی تیر های افقی و در گیر کردن آرماتورهای انتظار ستون ها با آنها

نصب تیرچه های سقف و قراردادن سر و ته تیرچه ها در میلگردهای بافته شده ی تیرها ( آرماتوربندی راه پله نیز هم زمان با هر سقف در تراز طبقه انجام میشود )

به شکل عمده مقاوم سازی سازه های بتنی به سه راه صورت می گیرد :

کاهش بارهای وارده برسازه

وصله کردن یا به عبارتی تقویت اعضای موجود

اضافه کردن یک تعداد اعضای جدید

 

اجرای اسکلت بتنی | اجرای سازه بتنی | سازه بتنی

اسکلت های بتنی جزو مورد استفاده ترین نوع های ساختمان های مدرن به حساب می آیند. این نوع ساختمان ها اکثرا شامل یک چهارچوب یا یک اسکلت بتنی هستند.

بخش های افقی سازه های بتنی شامل تیرها و بخش های عمودی آن شامل ستون ها هستند. این واقعیت وجود دارد که سازه های بتنی دارای عمر طراحی هستند بدین مفهوم که یک سازه بتنی برای عمری تعیین شده ای طراحی می شود گرچه این عمر ۵۰ یا ۶۰ سال باشد.

بتن با گذشت عمر دچار افت و خزش می شود که در نهایت باعث تأثیر منفی در عملکرد سازه هنگام وقوع زلزله می شود.

سازه بتن آرمه در واقع چهارچوبی است که به یکدیگر متصل شده اند. این نوع اتصالات با عنوان اتصالات لحظه ای شناخته می شوند.

رایج ترین نوع پوشش کف در سازه های بتن آرمه را دال ها تشکیل می دهند. در بتن آرمه، دال به یک عضو سازه ای گفته می شود که ضخامت آن در مقایسه با دو بُعد دیگر آن کوچک بوده و برای انتقال بار در بام، کف های ساختمانی و پی ها به کار می رود.

اجرای سازه بتنی در کردان

قسمت های تشکیل دهنده یک ساختمان بتنی به شرح زیر می باشد :

۱-پی

۲-ستون

۳-تیرهای اصلی

۴-سقف

۵-دیوار

مراحل اجرا

فونداسیون  و اجرای آن :

شرایط پی کنی و پی ریزی و نوع فنداسیون ساختمان بتنی هیچ تفاوتی با ساختمان های دیگر ندارد و از همان انواع فنداسیون در اینجا استفاده شود ولی در اینجا دیگر فنداسیون منفرد نداریم و عرض ارتفاع پی نواری برای ساختمان بتنی با فلزی به دلیل وزن زیاد ساختمان بتنی متفاوت است .

در اینجا هم عرض و ارتفاع مفطع فونداسیون با توجه این مکانیک خاک و بارهای وارده و موقعیت منطقه از لحاظ زلزله تعیین می شوند تفاوت عمده فنداسیون ساختمان بتنی با ساختمان فلزی در اتصال ستون به فنداسیون است که در ساختمان بتنی بجای اتصال تیر فلزی به بیس پلیت از میل گردهای انتظار برای اتصال میل گردهای ستون و فنداسیون استفاده می شود که طول آرماتورهای انتظار یک ششم طول ستون است .

اجرای ستونهای بتنی

ستونها اعضای فشاری هستند که سوی  انتقال بار ساختمان به زمین مورد استفاده قرار می گیرند و ستون های بتنی که در مکان اجرا می شوند شکل های مختلفی می توانند داشته باشند:

۱-مربعی شکل

۲-مستطیلی شکل

۳-دایره ای شکل

۴-چند ضلعی

 

حداقل میلگرد ها برای یک چند گوشه یک میلگرد برای تمامی گوشه می باشد و برای مقطع دایره ای شکل حداقل میلگرد ها ۶ عدد می باشد فاصله میلگرد ها در ستونها از هم حداقل ۵ سانتی متر و حداکثر ۲۵ سانتی متر است نسبت سطح مقطع میلگرد ها به سطح مقطع ستون حداقل ۰٫۸% و حداکثر ۴% و ۶% در شرایط خاص می باشد و حداقل سایز میلگرد ۱۴ می باشد پوشش بتن برای عناصر فولادی حدود ۵-۲٫۵سانتی متر است .

 

اجرای اسکلت بتنی | اجرای سازه بتنی | سازه بتنی

 

در یک ستون به ازای هر متر ۴ عدد خاموت بسته می گردد ، اکثرا به ازای هر ۲۵ سانتی متر یک خاموت بطور استاندارد است ، در ۱/۶طول ستون از پائین و بالا فشرده می شود و می تواند ۱۵ سانتی متر کمتر شود و به ازای هر ۱۵ سانتی متر جهت تقویت در مقابل کمانش بسته شوند به شکل مثال اگر طول ستون ۳ متر باشد در نیم متر از پائین و بالای ستون خاموتها باید فشرده شوند .

 

برای اینکه محور میلگردها ی ستون ثابت بماند و بعد ستون کوچک نشود میلگردها را خم می کنند و خم آنها به اندازه ۴۰ برابر قطر میلگرد می باشد .

البته طول و شماره میلگردهای ستون و اینکه میلگردها چقدر باید از سقف بالا تر باشند تا میلگرد انتظار برای ستون طبقه بعد باشند در نقشه مربوط به ستون بتنی داده شده است .

 

پس میلگردها را به اندازههای مشخص بریده و به میلگردهای انتظار بسته ودر فواصل مشخص در نقشه خاموتها را می بندند و بعد تا تراز سقف قالب بندی را انجام می دهند و همانطور که قبلا هم در مورد قالب بندی صحبت شد از نوع های قالب با توجه به شکل ستون می توان برای قالب بندی استفاده کرد که اکثر از قالب چوبی استفاده می کنند و بعد عملیات بتن ریزی را انجام می دهند و با ضربه زدن به قالب در زمان بتن ریزی کار ویبراتور را نیز انجام می گردد .

 

پس از اینکه اجرای ستونها پایان یافت نوبت به اجرای تیرهای اصلی اتصال است که ستونها را به هم وصل کنند که تیرهای اصلی هم همزمان با سقف قالبندی می شوند و بطور همذمان اجرا می گردنند.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید

اینستاگرام

آپارات

مطالب مرتبط :

سازه بتنی | اجرای سازه بتنی در غرب تهران | ستون بتنی

پایان کار | ثبت پایان کار ساختمان | پایان کار ساختمان | از پایان کار تا سند

بیمه ساختمان | بیمه ساختمانی | دلایل بیمه گرفتن

 

ارسال یک نظر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد .لطفا کارشناس مورد نظرتان را انتخاب کنید .
WeCreativez WhatsApp Support
مهندس بیات
مدیر فنی
Available
WeCreativez WhatsApp Support
مهندس فرشبافی
مدیر طراحی
Available
WeCreativez WhatsApp Support
نماینده بیمه دانا
کارشناس بیمه
Available
WeCreativez WhatsApp Support
مهندس قاسمی
مدیر اجرایی
Available